240981_638

دیباچه‌ای در راستایِ دیالکتیکِ جهانِ سوم

اون سوی جهان نشستی میگی لنگش کن. احسنت. با اون سخنرانی‌ای که اونروز تو کاخ سفید کردی منم میگم برو بزن این عرب‌ها رو داغون کن. درد و دلی بود با پرزیدنتِ عزیز باراک اوباما.
و اما بعد…
تفاوت جهان سوم و جهان اول یا شمال و جنوب و یا پیشرفته و در حال پیشرفت و عقب مانده و یا پیرامون و شبهِ پیرامون و یا حتی قَمَر و مرکز تو اینه که تفاوتی ندارند. عقب‌ماندگیِ کشور پیشرفته در همانجایی هست که ادعای بهترین بودن در آن را دارند و پیشرفتگی کشور عقب مانده در همانجایی هست که میخواهند بگوید نیستم.
حال این جمله نامفهوم بالا یعنی چه. مثلا ابران (با حفظ تمامی شئونات و ارزش‌ها) میگه بمب اتم نمی‌‌خوام و دنبال سلاح اتمی نیستم، درست و ممنونیم که به صلح و حقوق بشر اهمیت می‌دهید اما نکته‌ای را لازم است که متذکر شوم و آن مثلث رئالیسم یا واقع‌گرایی است. این مثلث از خودیاری، دولت‌گرایی و اصلی‌ترین آنان اصل بقا تشکیل شده است. خودیاری خوب به زبان ساده و بچه‌گانه براتون بگم حواست به پشتت نباشه خنجر رو تا دسته فرو کردن تو کمرت، دولت‌”گرایی هم میتونم از دید حضرت امیر (ع) بگم که فرمودند وجود حاکم ظالم از نبودنش بهتره، چون هرج و مرج میشه اما نکته اساسی و مهم‌تر و مربوط به بحث اصل بقا است که 2اصل دیگر زیرمجموعه این قرار می‌گیرند از دید من. توماس هابز یکی از فلاسفه‌س سیاسی که جز کله گنده‌ها تو بحث رئالیسم حساب میشه میگه “انسان، گرگ انسان است.” حالا شما تا آخرش رو بخون دیگه بفهم دنیا دست کیه. بر اساس اصل بقا زمانی که حتی پاکستان با اون اوضاع داغونش سلاح هسته‌ای داره و بیخ گوش ما نشسته مگه نباید از خودمون دفاع کنیم و بقای خودمون رو حفظ کنیم. در نتیجه بر این اساس و استدلال که توضیحش فکر کنم کفایت میکنه ایران به سلاح اتمی نیاز داره و هی نباید بگه نه نمی‌خوام نمی‌خوام چون اگه نخوای خاک مملکت رو به توبره می‌کشن و خداحافظ شما باشد. این استدلالی بود از دیدگاه رئالیسم برای داشتن بمب اتم ولی بمب اتم جیزه و از تمامی دوستان خواستاریم بمباشونو بزارن سر کوچه آشغالی ببره. حالا این چه ربطی دارشت به اون جمله نامفهوم بالا، یعنی اینکه کشور جهان سوم به عنوان مثلا ادعای داشتن فرهنگ رو دار می‌باید. ولی فرهنگ ندارد و انقدر در این توهم باقی می‌ماند که هر روز عقب مانده تر میشود.

نکته بعدی اینه که ایالات متحده با پیش فرض وجود و استفاده سلاح شیمیایی در سوریه خودش رو تو وضعیت حساس کنونی قرار داده است. با توجه به سخنرانیِ عالی اوباما در چند شب گذشته تنها و تنها این سوال رو دارم که حلبچه را یادتون رفته؟ اون جانباز شیمیایی که هر روز ساعت 7 صبح با من سوار مترو میشه و تو مترو دست‌فروشی میکنه رو حاکمان خودمون که هیچ شماهایی که ادعای حقوق بشر و صلح دارید هم یادتون رفته؟ ماها توله سگ بودیم؟ هابز راست گفت: “انسان، گرگِ انسان است”.

دیدگاه شما

  • نمایان نخواهد شد.