550049

ما بی‌نهایت هستیم – نسخه سوم

می‌خوام در مورد سبک زندگی بنویسم اما باید به چندتا سوال اساسی تو ذهنم پاسخ بدم تا بتونم بنویسم سبک زندگی چیست. حالا اون سوالا چیه: 1- سبک زندگی در مورد بخش شخصی زندگی منه یا عمومی؟ 2- چگونگی سبک زندگی من چه تاثیراتی داره رو جامعه و یا اطرافیانم؟ 3- سبک زندگی یه قانون کلی و فراگیر هست و یا نه به طور کامل شخصی است؟ تفاوت سوال اول و آخر زیاد نیست اما تو ذهنم شکل گرفته و باید بیانش کنم ولی یکم تفاوت کوچیک دارند.
خوب طبق روال گذشته برای اینکه ببینم تعریف یک چیز چی هست رفتم سراغ ویکی‌پدیا و سبک زندگی lifestyle رو سرچ کردم و تعریفش شد این: “سبک زندگی (به انگلیسی: Life Style)‏، به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. این اصطلاح نخستین بار توسط “آلفرد آدلر” روان‌شناس اتریشی استفاده شد.”

بیشتر مردم دنیا فکر می‌کنند که چگونگی سبک زندگی شخصی است و مرتبط با خود افراد است. اما برای رسیدن به این ابتدا به سوال اول پاسخ بدیم که سبک زندگی مربوط میشه به کدام بخش از زندگی من؟ شخصی و یا عمومی؟ من وقتی تنهام و یا وقتی کنار دوستای صمیمیم هستم همونی هستم که هستم اصطلاحا میشه مثل کف دستم و رو بازی می‌کنم یعنی تمام پرده‌ها کنار زده می‌شود ولی همون خودِ خودِ من هم یه ویژگی‌هایی داره که با افراد دیگر متفاوته. ولی در میان عموم مثلا محل کار هیچ‌گاه برخوردها و حرف‌ها و خیلی چیزهای دیگر که در محیط شخصی خودم دارم رو نشون نمی‌دم به چند دلیل شاید مناسب عموم نباشد و یا حتی روم نمیشه. از این نتیجه می‌گیرم که تعدادی از افراد دارای دو نوع مختلف سبک زندگی هستند شخصی و عمومی. مثلا شخصی رو در نظر بگرید که در محل کار ادبیات بسیار زیبایی دارد و مودبانه صحبت می‌کند ولی در محیط شخصی خود از هر 10 کلمه حرفش 13تا فحش رکیک میده، خوب این نشون از دو نوع زندگی کردنه چون سبک زندگی از تمام پارامترها تشکیل می‌شود، فرهنگ، ارزش‌ها، تحصیل و خیلی چیزای دیگه.
برای سوال دوم که ذهنم درگیر اون هست جوابی که به ذهنم می‌رسه اینه که افرادی که در جواب سوال پیش به آن‌ها اشاره کردم آدم‌هایی هستند که سبک زندگی بدی رو در پیش گرفتند چون سبک زندگی آنها شامل دو سبک زندگی متفاوت از هم است و این دو باهم هیچ تناسبی ندارند و هم برای شخص و هم اطرافیانش مضر است و این‌گونه افراد را می‌شود آدم‌های 2رو خوند. پس به این نتیجه می‌گیرم که سبک زندگی من که بخش اعظم آن را نحوه ارتباطات اجتماعی من شامل می‌شود به شدت تاثیر مثبت و یا منفی داره تو نوع نگاه اطرافیانم به من. نمی‌گم به نگاه مردم به خودتون اهمیت بدین ولی بهتره که در دید بیشتر افرادی که شما رو می‌شناسند آدم به اصطلاح همه چیز تمومی به نظر برسید. اگر همه چیز تموم نیستید نیاز نیست نقش بازی کنید تنها لازم است تلاش کنید برای همه چیز تمام شدن. پس نتیجه می‌گیرم که سبک زندگی افراد مختلف باهم دیگر درگیر هستند و تاثیرات مثبت و منفی زیادی روی هم دارند.
برای پاسخ به سوال سوم که شاید شباهت بسیار زیادی به سوال اول دارد شاید بتونم اینو بگم که منظور از اون سوال این است که آیا می‌توان برای سبک زندگی به مانند قانون اساسی چند صفحه ماده و تبصره نوشت و برای آن تفسیر آورد و هرکه از آن تخطی کرد اعدامش کرد؟ نه طبیعی هست که جواب نه هست چون آدم‌ها مختلف آفریده شده‌اند و هنر زندگی اجتماعی handle کردن سبک زندگی‌های متفاوت است و زمانی که این سبک زندگی های متفاوت به حاصل جمع جبری منفی یک می‌رسند جنگ و دعوا و نزاع آغاز می‌شود.
سبک زندگی مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد. پس سبک زندگی مخصوص به خودت رو داشته باش و بدون که داشتن یک سبک زندگی از 2رویی کردن خیلی بهتر است و سبک زندگی از اون نوع مباحث است که به طور کامل شخصی است اما چون در طول حیات خود با افراد جامعه در ارتباط هستید و تو غار زندگی نمی‌کنید لازم و واجب است اون بخش از سبک زندگیتون رو از حالت شخصی خارج کرده و عمومیش کنید مثل نوع رانندگیتون، آشغال ریختن و یا نریختن تو خیابون یا هل ندادن تو مترو و خیلی چیزهای دیگه. هنوز نسخه قابل توجهی برای مواجهه با افرادی که جنبه عمومی سبک زندگیشان باعث اذیت سایرین است پیچیده نشده است و معمای حل شدنی در جامعه ما باقی می‌ماند، البته فکر می‌کنم.

دیدگاه شما

  • نمایان نخواهد شد.